Hírek, események

Sakkszakkör és könyvtárismeret

Melyek az igazán fontos értékek? Kinek mi a különleges képessége? Főleg erről beszélgettünk a Szent Imre Általános Iskola egyik másodikas osztályának diákjaival, akik őszinte érdeklődéssel hallgatták a téma kapcsán felolvasott Manómesét Max Bolligertől. A mese után feltett kérdések alapján kiderült: van, aki az úszásban, más a barátkozásban, megint más a balettozásban érzi magát különlegesnek. Zárásként a gyerekek a történet által megihletődve papírkoronát díszíthettek, és haza is vihették a saját művüket, majd könyvet kölcsönöztek.

Sakkszakkör Belinszki János vezetésével a VMK Gyermekrészlegén

A Szent Imre Általános Iskolából egy másik második osztály is járt nálunk, nekik a Hogyan került csillag az almába? című papírszínházi mesét (szerző: Német Orsolya) adtuk elő. A gyerekek a természethez kerülhettek közelebb a mese által, majd egy fantáziajátékon keresztül elképzelhették magukat faként…
Mivel először jártak nálunk, ezért röviden a könyvkölcsönzés, a könyvtárhasználat rejtelmeibe is beavattuk őket.

Előfordul, hogy a könyvtár egyéb részlegeiben zajló foglalkozásokon résztvevő gyerekeket is fogadunk.  Így érkezett egy ötödik osztály a Teleki Blanka Gimnázium és Általános Iskolából, három csoportra osztva. Az egyik csapatot Max Lucado Értékes vagy című meséjén keresztül érzékenyítettük, játékokkal kiegészítve. A másik csoport könnyedebb hangvételű foglalkozáson vett részt: a Vigyázz, vadász, ne gatyázz! című papírszínházi mesét élvezhették, ezután pedig szintén játékkal, könyvnézegetéssel ütöttük el velük az időt. A harmadik csoporttal újra a lélek mélyebb rétegeibe kalandoztunk, miután meghallgatták az Alvó nő rókával (szerző: Maros Krisztina) című papírszínházi előadást. A mesét önismereti játékok követték, és könyvjelző is készült.

Többször érkezik hozzánk csoport, osztály felső tagozatból vagy középiskolából azért, hogy a könyvtárhasználattal, a kölcsönzéssel ismerkedjenek. Ilyenkor általános tájékoztatást adunk nekik a könyvkölcsönzésről és –visszavételről, illetve az állomány összetételéről. Legutóbb a Szent Imre Általános Iskola és Óvoda egyik ötödik osztályát fogadtuk.

Ugyanez – mármint a könyvtárhasználat, -ismeret átadása – az Oroszlán a könyvtárban című mesével, illetve papírszínházi előadással is megvalósulhat. Olykor vidékről is hoznak gyerekeket: októberben a soponyai általános iskola ötödikeseit fogadtuk, akik nagyon nyitottak és érdeklődők voltak. Még azt a kérdést is feltették, hogy melyik a világ legnagyobb könyvtára? Nos, utánanéztünk, és ha még érvényes a pár évvel ezelőtti sorrend, akkor a washingtoni Kongresszusi Könyvtár büszkélkedhet ezzel a címmel.

Örömmel számolhatunk be arról is, hogy sakkszakkör indult nálunk. Egyelőre kéthetente jönnek hozzánk diákok a fehérvárcsurgói általános iskolából. Belinszki János kollégánk foglalkozik velük, aki a szakkör elején mindig egy kis technikai áttekintést ad, majd körülbelül egy órában lehet játszani. A hangulat mindig jó, láthatóan izgalmas partik alakulnak.

S elérkezett a november…

Vörösmarty Mihály Könyvtár

OLVASNI JÓ!

CSUKÁS ISTVÁN levele minden könyvbarátnak

PAPÍRSZÍNHÁZI ELŐADÁSOK

Fejér megyei mozaik

Minden tudás online forrása Székesfehérvárról és Fejér megyéről - tanuláshoz, gyűjtőmunkához, versenyhez, vagy csak úgy... :)

A tartalmat köszönjük könyvtárunk Helyismereti és digitalizálási csoportjának munkatársainak!