Még tart a farsangi időszak, így a Gyermekrészlegen is igyekeztünk ráhangolódni a mulatságokkal teli hetekre.
Mivel a farsangi szezon a vízkereszttől indul, így már január elején tartottunk farsangi foglalkozást a Szent Imre Gimnázium, Általános Iskola és Óvoda 2. osztályos kisdiákjainak. Ők Várfalvy Emőke Artúr király fesztiválja című meséjét hallhatták, amely a Már tudok olvasni című sorozatban jelent meg. A mesélést beszélgetés követte a báli szezonról, a jelmezekről, majd a gyerekek puzzle-t rakhattak ki, játszhattak, végül kölcsönözhettek.
A Brunszvik Óvoda ovisainak Vadadi Adrienn Ünnepelj velünk! című könyvéből olvastuk fel a Farsangi bolondozás című mesét, amit álarcdíszítés követett, eközben pedig jót beszélgettünk a gyerekekkel az ovis farsangról, a jelmezekről.
Mi történik, ha február 2-án a medve kijön a barlangjából? Miért érdekes ez a néphagyományból fennmaradt időjósló nap? Erről is szó esett a Palotavárosi Óvoda középsős csoportjának rendezett foglalkozáson, amelyen Kolozsvári Grandpierre Emil A két kicsi bocs meg a róka című meséje hangzott el. Az SNI-s, illetve autizmussal élő gyerekeknek különböző típusú könyveket mutattunk meg.
Ugye, sokaknak ismerős Varga Katalin Gőgös Gúnár Gedeon című könyve gyermekkorából? Ebből meséltük el A barna mackó kuckója című mesét a Szent Imre iskola 2. osztályos kisdiákjainak, akikkel a farsangi szokások megbeszélése után álarcdíszítés volt a program, mielőtt kölcsönzésre került sor.
Ugyancsak farsangi mesékkel szórakoztattuk a Napraforgók Háza gondozottjait, akik ezúttal Döbrentey Ildikó Égből pottyant mesék című könyvéből hallhattak igencsak vicces történeteket. Aztán ők is szebbnél szebbre színezték a maszkokat, majd könyveket nézegettek a részlegen.
A Napraforgók Háza gondozottjai is ügyesen színezték, díszítették a maszkokat
A Szent Imre 3. osztályos tanulói már Sophie Schoenwald és Günther Jakobs Jelmezbál az állatkertben című meséjén mulathattak, ügyesen felismerve a viccesen beöltözött, fura nevű állatokat. Ezután ők is díszíthették a papírból kivágott maszkokat, és végül a várva várt kölcsönzés sem maradt el.
Azért nem csupán a farsang volt a foglalkozások témája: a kisiskolásoknak elmondtuk a részlegen található szakkönyvek csoportosítását, két osztály is hallhatta a Holle anyó című népszerű Grimm-mese papírszínházi változatát, A medve és a hold című papírszínházi mesén keresztül a télről, az alkotások, a művészek, művészetek egymásra való hatásáról is beszélgettünk, a Bugát Pál Technikumból érkezett diákoknak pedig könyves órán beszéltünk a gyermekrészlegről, a foglalkozásokról a kisebb könyvtártúra után.
Az egyik Szent Imre Általános Iskolából érkezett osztály a Holle anyó című papírszínházi mesét hallgatta meg
S hogy a hangulat már érkezéskor is farsangi legyen, kolléganőnk látványos színes díszítést készített a folyosóra álarcokkal, színes girlandokkal, füzérekkel. Tavaszig még biztosan kint lesznek, várunk mindenkit szeretettel!
Minden tudás online forrása Székesfehérvárról és Fejér megyéről - tanuláshoz, gyűjtőmunkához, versenyhez, vagy csak úgy... :)
A tartalmat köszönjük könyvtárunk Helyismereti és digitalizálási csoportjának munkatársainak!